Working...

Mikrobicider reduserer risikoen for hiv og herpes infeksjoner

Nye lovende resultater lagt frem på Aids konferansen i Wien
Senteret for aidsforskning i Sør Afrika (CAPRISA) la denne uken frem resultatene de har hatt med mikrobicidet Tenofovir Gel. De banebrytende resultatene som ble lagt frem på Aidskonferansen i Wien viser at forskning på mikrobicider gir resultater og ga håp for alle som hadde samlet seg på Aidskonferansen i Wien.

Resultatene som ble lagt frem viste at kvinner som brukte middelet hadde 39 % mindre sjanse for å bli smittet av hiv og 51 % mindre sjanse for å bli smittet av Herpes.
Hvis andre studier bekrefter resultatene med Tenofovir gel, kan dette forhindre over en halv million nysmittede i Sør Afrika alene det neste tiåret.
Gelèn appliseres vaginalt før og etter sex og virker ved å forhindre hiv i å vokse i menneskecellene.Tenofovir er et vanlig behandlingsmedikament som ofte brukes i pilleform for behandling av hiv, men da i etterkant.
- Tenofovir gel kan hjelpe fattige kvinner som ønsker å beskytte seg fra hiv, men som ofte opplever at partneren ikke vil bruke kondom eller er utro, sier Dr. Quarraisha Abdool Karim ved Senteret for aidsforskning
- Denne nye teknologien har potensialet til å begrense hiv-epidemien, spesiellt i Sør Afrika hvor unge kvinner er de som bærer byrdene for den ødeleggende sykdommen, avslutter hun.

Stort forsøk
Forsøket som ble kalt CAPRISA 004 bestod av en gruppe på 889 kvinner som kom fra et urbant og ruralt område i KwaZulu-Natal i Sør Afrika, som er et høy-risiko område for hiv. Gruppen som deltok i prosjektet ble delt opp i to grupper; en gruppe fikk placebo gel, mens den andre fikk Tenofovir gel. Totalt viste forsøket at 98 kvinner ble smittet med hiv, hvor 38 av dem kom fra gruppen som ble gitt Tenofovir og 60 i placebo gruppen.
Forskningsprosjektet viste også at gelèn ga beskyttelse mot herpes.
- Tenofovir gel har en dobbelsidig effekt i å beskytte mot hiv fordi vi vet at kvinner med herpes har større sjanse for å bli smittet av hiv, sier Dr. Salim S. Abdool Karim, leder for forskningsprosjektet.
Undersøkelsen viste at kvinner som brukte gel i mer enn 80% av samleiene hadde en effektiv beskyttelse mot hiv i 54% av tilfellene. Kvinner som deriomt brukte gelèn under halvparten av gangene bare hadde en reduksjon på 28% i smitte i forhold til de som ikke brukte gelen. Forskerne konkluderer derfor med at økt bruk av Tenofovir gir økt beskyttelse mot hiv og herpes.

Alle kvinnene som deltok i forskningsprosjektet måtte gjennom måndelig undersøkelser på klinikken hvor de fikk rådgivning i risikoreduksjon for hivsmitte, kondomer og behandling for seksuelt overførbare infeksjoner. Alle kvinnene måtte også ta månedlig hiv tester og ble også klinisk testet for potensielle bivirkninger. Studiet var blind, dvs. at forskere og kvinnene som deltok aldri visste hvem som fikk tenofovir gel eller placebo gel.
Alle de frivillige som testet positiv under studiene ble innlemmet i senterets aids behandlingsprogram for støtte og behandling.

Pågående katastrofe
Hiv og aids er på vei til å bli en av de største katastrofer som har rammet menneskeheten i moderne tid. Ca. 40 millioner har i dag hiv eller aids og spesiellt i Afrika sør for Sahara områdene har blitt rammet. Epidimien har for de rammede landene i Afrika medført enorme tilbakeskritt i økonomisk og sosial utvikling og er en viktig årsak til økt fattigdom. Såkalte mikrobicider er et middel i denne kampen mot hiv og aids. Selskapene som forsker på disse legemidlene er såkalte private-offentlige forskningsselskaper som er ikke-kommersielle. Det vil si at de ikke er ute etter å tjene penger på produktet sitt, men ønsker å tilby et legemiddel som beskytter mot hiv til fattige kvinner i land med høy prevalens av hiv, fordi det er denne gruppen som blir hardest rammet av hiv.
WiPlog